piątek, 30 września 2011 / No comments

Ciasteczka muesli z bananami, które miały być tylko orzechami.

I wcale ten rym nie jest oszukany :) Taka jest najprawdziwsza prawda. Geneza ciasteczek sięga naszych wakacji w górach, i małego sklepiku w Krynicy Górskiej gdzie sprzedają prażone w miodzie orzechy. I właśnie po ostatnich wspominkach wakacyjnych postanowiłam takie zrobić. W internecie wyszperałam przepis, który niestety okazał się masakryczny...jeżeli więc będziecie chcieli takie cuda uprażyć i natkniecie się na przepis w skład którego wchodzi masło, to sobie od razu odpuście.

W każdym razie orzechy nie wyszły w ogóle takie jak powinny, więc je pociachałam i powstała wielka improwizacja.

Nadają się świetnie na śniadanie, jako dodatek do jogurtu.

Enjoy!
 Cóż, etap "pomyłki orzechowej" możecie sobie odpuścić i po prostu do masy dodajcie łyżkę miodu.
Piekarnik nastawiamy na 175 st. C.
Wszystkie orzechy siekamy, wsypujemy do dużej miski, do której dosypujemy wszystkie składniki suche. Do drugiej wlewamy "mokre" (banany, które trzeba rozplaszczyć też się zaliczają do mokrych ;)).

Następnie przesypujemy suche do mokrych i małe porcje wylewamy na papier do pieczenia.

Ciastka te jak widać nie mają mąki, która mogła by je utwardzić więc robione jako duże mogą się nam przełamywać stąd właśnie te małe porcje (chociaż to wbrew logice, bo przecież im większe ciastko tym lepiej).

Pieczemy ok 20 min. i odstawiamy do wystygnięcia.

A wracając jeszcze do tematu wakacyjnego...góry to jednak wspaniała sprawa. Tylko tam można zupełnie odciąć się od różnych przeszkadzających w życiu rzeczy, pomyśleć spokojnie, przeanalizować i wymęczyć się przy okazji. A jeszcze gdy taki trip kończy się wspaniałymi koncertami to już w ogóle miód i wafelki :) My w tym roku znów nawiedziliśmy Festiwal Nowa Muzyka, gdzie najwspanialszym dla ucha okazał się Lamb. Ech...pyszne ciacha, dobra muzyczka i trochę natury i człowiek od razu czuje się nareperowany. Przy okazji adoptowaliśmy leśne stworzonko ;)

Related Posts

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Follow @Instagram